0 Kč

10 důvodů proč hrát golf

Golf se těší stále větší oblibě, ale stále je mezi veřejností rozšířeno mnoho předsudků, které brání odvaze navštívit golfový areál nebo využít tréninkových služeb. Pokud ale o golfu uvažujete, měli bystě vědět alespoň těchto 10 bodů, které Vám změní pohled na golf:

 • Golf rozhodně není drahý
  Říká se, že golf je finančně velmi nákladný sport. Opak je pravdou, v zahraničí se jedná o jeden z nejrozšířenějších sportů mezi širokou veřejností. V české republice jde stále ještě o nový, a tím pádem po mnoha stránkách pouze neznámý, sport. Přijďte se přesvědčit sami a budete mile překvapeni – vstup na tréninkové plochy je zdarma a to na neomezenou dobu, pokud nemáte golfovou hůl, půjčte si od známých, nebo Vám ji zapůjčíme za 50 Kč na celý den. Tréninkové míčky si můžete stejným způsobem u nás zapůjčit a to je vše. Celodenní pobyt v golfovém areálu Vás vyjde i jen na 50 - 100 Kč. Celkově lze golf finančně přirovnat k tenisu, squashi a dalším u nás rozšířeným sportům.
 • Ideální rodinný sport i hra
  Golf umožňuje to, co málo jiných sportů a to, že na něj můžete vyrazit kdykoliv, jako celá rodina. Díky systému golfových hendikepů (HCP) spolu mohou soutěžit muži i ženy bez omezení věku či golfové výkonnosti, děti, začátečníci i dlouholetí hráči, přičemž každý má šanci na vítězství. Golf je opravdu většinou rodinnou sportovní aktivitou, neboť se časem k manželovi přidá manželka, k ní děti, přijde se podívat děda s babičkou, jak vnuk či vnučka hrají, od nich se to dozví teta se strýcem, kteří pošlou na trénink své děti a tak to jde stále dokola.
 • Hendikepový (HCP) systém
  Hendikepový systém je úžasná věc, která umožňuje golfistům různých výkonnostních úrovní vzájemně rovnocenně soupeřit. Je to také jeden z důvodů obliby golfu. Jedná se totiž o ideální systém například pro rodinný golf – soupeření mezi dospělými a dětmi nebo mezi různě pokročilými hráči bez zjevného náskoku, přičemž obě strany předvádějí v rámci svých možností to nejlepší a vyhrát tak může kdokoliv. Přispívá to k dobré sportovní mentalitě a rychlým pokrokům. Například v tenise není něco takového myslitelné – horší s lepším hráčem si nikdy plnohodnotně nezahraje. V golfu je to totiž tak, že hráč hraje vždy primárně proti hřišti (to je jeho hlavní soupeř) a má řadu možností jak soupeřit s dalšími hráči – a to buď přímo nebo nepřímo.
 • Bezpečná a zdravá aktivita
  Golfový pohyb není pro tělo v žádném případě „destruktivní“, naopak prospívá koordinaci a pohyblivosti jednotlivých částí těla a představuje tak pro rekreační hráče velkou výzvu přibližovat se této ideální souhře. Chůze je hlavní pohybovou složkou golfu a pro člověka je nepřirozenějším pohybem. Navíc je golf provozovaný v přírodě, na čerstvém vzduchu a v uklidňující zeleni. Duševní rovnováha je již jen přirozeným završením celého prostředí. Na sportovně založené hráče ale golf klade ty nejvyšší všestranné fyzické nároky.
 • Spojení s cestováním
  Golf lze spojit s cestováním. Navštívit golfové hřiště v cizí zemi a rozdílné krajině je pro golfistu vždy zážitkem. Může se navíc jednat o společnou aktivitu celé rodiny. Cenově je poplatek za hru golfu v zahraničí srovnatelný s ČR nebo dokonce nižší – souvisí to s velkou tradicí golfu v zahraničí, kde je golf rozšířeným lidovým sportem. Mezi doporučené destinace patří Rakousko, Turecko, Florida, atd.
 • Možnost hrát golf v jakémkoliv věku
  Golf je možné hrát od zhruba 4 let bez omezení horní věkové hranice. Na rozdíl od jiných sportů zde nejsou prioritní fyzické dispozice, ale pouze celková fyzická pohoda. Golf rovnoměrně zatěžuje pohybový aparát člověka a prospívá jeho vývoji či udržování kondice. V amatérské podobě nevyžaduje žádné extrémní vypětí či přepínání netrénovaného svalstva a výsledkem hry může být jen lehká a zdravá únava. Pozitivem je i to, že nehrozí žádný úraz jako v jiných sportech. Zajímavostí je, že hráči nad 55 a 70 let se sdružují v kategoriích seniorů a superseniorů a pořádají vlastní soutěže, které jsou mladým zapovězeny.
 • Smysl pro fair-play
  Golf je férový a jeho pravidla platí v téměř nezměněné podobě více než 3 století. Vzhledem k tomu, že se jedná o hru, kdy je každý sám sobě i rozhodčím), bylo by podvádění velice snadné, ale ten, kdo by to udělal, by zcela jistě ztratil dobré jméno mezi ostatními golfisty a navíc by znevýhodnil sám sebe, neboť by jeho zapsaný hendikep neodpovídal jeho výkonnosti a soutěžení by pro něj bylo obtížnější. I proto je častým soupeřem hráčů jejich vlastní psychická pohoda, rozpoložení a morálka. U dětí golf pěstuje důležitý smysl pro spolupráci, komunikaci ve skupině a pro Fair-play.
 • Hodí se v práci, společenský aspekt
  Golf spojuje lidi, dává možnost navazovat nová přátelství, poznávat spoluhráče i partnery (hodí se proto i pro firemní komunikaci a budování vztahů s klienty). Každá golfová hra je dostatečně dlouhá k tomu, abyste poznali spoluhráče, potkávali se s cizími hráči, popovídali si o zálibách či pracovních záležitostech. Golf bourá bariéry mezi lidmi a vytváří nová přátelství, která často přetrvávají řadu let či po zbytek života. Nové hráče většinou přivedou příbuzní, známí, kamarádi, které si již golfová hra podmanila.
 • Golf je silně návyková aktivita
  Existuje mnoho lidí, kteří mohou potvrdit, že golf umí změnit životní styl. Myslíte si, že to není možné? Přijďte si golf vyzkoušet a zjistíte, že to kouzlo je v obrovské všestrannosti tohoto sportu – od fyzické výdrže, přes šikovnost až po psychickou vyrovnanost. Vše je navíc ideálně vyváženo a není nemožné to zvládnout, ale obtížnější je udržet dlouhodobou konzistenci, což je opravdová výzva nejen pro sportovní nadšence. Golf umí upravit životní styl manažerům, kdy přestávají být v práci do 22.00 a v 16:30 vyzvedávají rodinu a jedou společně na golf. Golf umí poskytnout novou a zábavnou aktivitu seniorům nebo poskytnout nový impuls lidem s různými onemocněními nebo hendikepy (bohužel ne těmi golfovými).