0 Kč

Dnešní golfová rada: Jednoduché zásady pro krátkou hru, které mohou výrazně vylepšit Vaše skóre

„Když vidím rekreační amatérské hráče hrát putty, chipy, pitche, údery wedgemi, údery z bunkeru, nebo když jsem svědkem jejich živé diskuse o tom, jak tyto údery hrát, často vidím a slyším, jak komplikovaně k těmto úderům přistupují. Jelikož krátké údery kolem greenu a na něm tvoří zhruba 2/3 všech úderů, pokusím se shrnout několik užitečných rad k jednotlivým typům úderů z kategorie krátké hry, což by mělo pomoci zjednodušit přemýšlení o této části hry a vytěžit z ní maximum".

Putting (patování) – Pro úspěšné zvládnutí hry na greenu se zaměřte na dlouhý (přibližovací) pat, který skončí ve vymezeném okruhu kolem jamky, krátký pat do jamky a tzv. čtení greenu. TIP pro zlepšení techniky: pokud máte putter s prodlouženou zadní stranou, vložte do ní minci a zkuste odehrávat krátké paty, aniž by mince spadla z hole. Tento cvik Vám pomůže vybudovat cit pro požadované tempo a omezí aktivitu všech malých svalů na paži.

Chip shot (nízká přihrávka) – U chipu je velmi důležitá konzistence a přesný kontakt s míčkem, tedy aby spodní část hole po odehrání míčku vždy škrtla o trávu na stejném místě. K tomu je klíčové, aby spodní polovina těla zůstala maximálně v klidu. Pokud je Vaše spodní polovina těla (nohy, kolena, pánev) příliš aktivní, spodní část švihového oblouku se může posunout jinam, což snižuje šance na dobrý úder. Při chipování proto vždy dbejte na pocit pevného ukotvení chodidel k zemi a udržte spodní část těla od pasu dolů v klidu. Dobrým drilem je chipování pravou rukou (pro pravoruké hráče) s levou rukou položenou na levém stehně - perfektně tak ucítíte i minimální nežádoucí pohyb spodní poloviny těla.

Chip-putt – Pokud se Váš míč nachází u greenu a mezi Vámi a jamkou není vysoká tráva nebo jiná překážka, není špatné z takové pozice patovat. Pokud si však v takové situaci nejste jisti např. intenzitou úderu při patu, můžete využít účinný úder zvaný chip-putt, který se provádí golfovou holí č. 7 nebo 8 patovacím pohybem. Míč umístěte mírně vzad od středu postoje a míč odehrajte kyvadlovým úderem, jako byste hráli dlouhý putt. Celý úder vedou ramena, dbejte na plynulé provedení.

Údery wedgemi – při hře wedgemi není dobré hrát plný švih, protože je při něm obtížné kontrolovat, co míč udělá. Někdy se perfektně odlepí od úderové plochy a skončí daleko za greenem, jindy úder po horším kontaktu tzv. plave ve vzduchu a skončí výrazně před greenem. Je proto dobré zvyknout si hrát o něco delší hůl a švihat bez velkého úsilí, tedy zhruba na 75%. Míč hrajte z pozice mírně vzad za středem postoje, což sníží let míče. Hůl veďte skrz míč rotací horní poloviny těla a nohy udržte spíše v klidu. Takový úder je velmi stabilní a bez úsilí – což je přesně to, co k takovému úderu potřebujeme.

Bunker (písečná překážka) – Pro úspěšný úder z písku je velice důležité to, co uděláte ještě před úderem, tedy správně zaujatý postoj. Pokud máte rovnoměrně rozloženou váhu na obou nohách a shaft Vaší SW směřuje vpřed (tedy do levého třísla), pravděpodobně budete mít problém odehrát úspěšný bunker shot, protože hůl bude švihat příliš strmě shora do písku a nebude mít sílu odehrát míč ven z písku. Cílem je kontaktovat holí písek za míčem a nechat hůl vklouznout pod míč. Hrajte proto s váhou v přední noze, ale horní polovinu těla a paže mějte odkloněné od cíle. Pamatujte, váha vpředu, tělo a paže vzad!

Pro správný nácvik a další zlepšení švihu kontaktujte Vašeho místního PGA profesionála.
Pro odběr pravidelných tipů pro golfový švih si zaregistrujte email na homepage.

Mgr. Martin Bouda
Člen PGA
Poděbrady

Tel: +420 608 527 006
Email: m.bouda@golfagency.cz