0 Kč

Golfové vybavení

Dříve nebo později se jako golfista-začátečník začnete zajímat o případnou koupi vlastních golfových holí a ostatních, pro tuto hru důležitých doplňků, jakými jsou například golfové boty, rukavice, oblečení a další drobnosti nezbytné ke golfování. Před vlastní koupí je samozřejmě ideální se nejprve poradit s některým z profesionálních trenérů, které najdete takřka na všech golfových hřištích v České republice. Konzultací získáte důležité typy a rady, které Vám pomohou při výběru optimálního vybavení. Pokud však tuto možnost nemáte, zde je několik rad:

Většina nabízených sad obsahuje 12 holí. Těchto 12 holí dělíme na tzv. "železa" (celkem 9 kusů) s označením čísly 3-9, PW (pitchingwedge) a SW (sandwedge) a na tzv. "dřeva" s označením čísly 1, 3, 5. U "želez" jsou hlavy holí, jak už název napovídá, většinou ocelové - a to buď kované, nebo lité. U "dřev" je materiálem už ne dřevo (persimon) jako tomu bylo v minulosti, ale v poslední době stále více se prosazují kovové slitiny, titanium, nerezová ocel , jenž se vyznačují především velkou trvanlivostí a téměř žádnými nároky na údržbu. Další nezbytnou součástí vybavení je patr (putter). Je to hůl používaná na jamkovišti (při patování) a zpravidla je prodávána samostatně. Vzhledem k povolenému počtu max. 14 holí, které můžeme při hře použít, máte možnost svou sadu doplnit ještě jednou holí. Není to však nutné. Základní sada holí Vám v začátcích plně postačí.

Konstrukce holí

Násada hole (shaft)

Při nákupu vybavení byste měli násadám věnovat velkou pozornost. Násady se vyrábějí nejen z oceli, ale také z materiálů jako například grafit, boron či kevlar. Je však nutné počítat, že hole s těmito násadami jsou o něco dražší než ocelové.

Nejběžnější označení tvrdosti shaftů je:

a) S (stiff) - násada poměrně pevná (s menší pružností), která není vhodná pro začínající ani mírně pokročilé hráče. Hole s těmito násadami používající nejvíce velmi dobří hráči a profesionálové,
b) R (regular) - násada se střední tuhostí (má větší pružnost než "S"), která se doporučuje začátečníkům a středně dobrým hráčům,
c) A - násada určená především pro seniory,
d) L - nejpoužívanější dámské násady vhodné jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé hráčky.

Hlavy holí

Hlavy holí sou vyráběny dvojím způsobem, a to jak kované, tak i lité. Pro začínající hráče se doporučují hlavy holí lité s tzv. vyvážením "heel and toeweighting" (váha je více soustředěná v patce a špičce), čímž se zvětšuje aktivní zóna pro trefení míče. Největší aktivní zónu mají hlavy holí v provedení "midsize" nebo "oversize". Tyto hlavy holí se lépe vyrovnávají s ne docela dobře trefenými míči a do jisté míry tím usnadňují hru. V každé sadě se od sebe hlavy holí vzájemně liší sklonem líce (úderové plochy) a vlastní vahou. Obecně platí, že čím je úderová plocha strmější, tím je hlava hole lehčí. Stupně sklonu líce hole jsou u želez většinou od 22 stupňů (hůl č.3)do 56 stupňů (tzv. "SW"), u dřev je sklon většinou od 9 stupňů (u driveru, což je hůl č.1) až po 20 stupňů (u č.5).

Délka holí

Pro většinu hráčů je standardní délka holí vyhovující. Obecně lze říci, že je i při rozdílné výši postavy je vzdálenost konečků prstů od země přibližně stejná. Pokud naměříte okolo 70 cm (s tolerancí do 3 cm nahoru i dolů), můžeme tento údaj považovat za standard. V opačném případě se raději obraťte na odborníka. U žen pak bývá standardní vzdálenost konečků prstů od země okolo 65 cm. Standardní pánské hole jsou proto většinou o 1" (25 mm) delší než standardní dámské.

Tloušťka rukojeti (gripu)

U ideálního gripu se mají při držení hole konečky prstů u levé ruky lehce dotýkat dlaně.

Konstrukce patrů

Patr je holí velmi používanou, je proto velmi důležité, aby Vám opravdu seděl. Při koupi raději vyzkoušejte více patrů a dejte i na vlastní pocit, který s danou holí máte. Jistě si nedovede představit, že budete během hry 30x (i vícekrát) patovat s holí, ze které nemáte dobrý pocit. Výběr patrů je obrovský a doporučuji koupit hůl kvalitní. Dobré patry jsou lépe vyváženy a tím je vytvořen předpoklad lepší kontroly míče při hře. Velice vhodné jsou hlavy patrů s vyvážením pata-špička, u kterých je soustředěna větší hmotnost ve špičce a patce hole, čímž se zvětšuje aktivní úderová zóna líce hole. Velmi kvalitní patry vyrábí např. firmy Odyssey a PING.

Násada patrů by měla být poměrně tuhá. Zmenší se tím torze (tj. přetáčení hole podle podélné osy) a tím se i zvětší kontrola hlavy hole. Nejčastěji se používají násady (shafty) ocelové. Rukojeti patrů mají na přední straně plošku, která je kolmá na líc hole. Je to důležité pro správné nastavení rukou při držení patru. Délka patrů se pohybuje převážně od 33" (84 cm) pro ženy až po 36" (91 cm) pro muže.

Boty, rukavice a ostatní vybavení

Další důležitou součástí výbavy každého hráče jsou golfové boty a rukavice. A ani tyto doplňky není radno podceňovat. Postoj v golfových botách je o mnoho stabilnější než v normální sportovní obuvi. Při vlastním švihu Vám tak boty pomáhají lépe udržet rovnováhu a tím i větší kontrolu nad celým pohybem. Podrážky golfových bot se vyrábějí převážně ve dvou provedeních:
a) jen s gumovými výstupky - tyto boty jsou určeny pro tréninkovou hru nebo pro hru v dobrém a suchém počasí,
b) s umělohmotnými (spikes), které používá většina hráčů pro jejich lepší kvalitu a pro dosažení větší stability při hře i za mokra.

Rukavice se používá jen pro jednu ruku. U hráčů hrajících standardními holemi (pravá dlaň proti cíli) je to na levou ruku. Vyrábí se jednak z pravé kůže (cabretta) nebo také se syntetických materiálů (s označením "allweather"), se kterými můžete hrát na rozdíl od kožených i v deštivém počasí. Mají ještě výhodu, že jsou oproti koženým levnější a mají i větší trvanlivost. Použití rukavice Vám pomůže hlavně v případech, kdy se Vám potí dlaně nebo prší. Rukavice Vám zvyšuje možnost za každých podmínek pevně držet hůl, získat lepší kontrolu nad holí a tím i nad míčem.

Chcete-li hrát golf, potřebujete k tomu i golfové míčky. Ty se vyrábějí ve více provedeních a variantách. V základním rozdělení tak míče rozlišujeme podle jejich využití na:
a) tréninkové, které nemají vysokou kvalitu a jsou určeny pro hru na "DRIVING RANGE"
b) míče pro hru na hřišti a pro soutěže.

Co se týká konstrukce míčů, známe tyto základní druhy:

a) tzv. One-Piece-Ball - je použit jen jeden druh materiálu, míč je vhodný jen pro "DrivingRange",
b) tzv. Two-Piece-Ball - použití dvou materiálů a to tvrdého jádra ze syntetické hmoty a pláště. Tento míč je velice oblíben pro jeho schopnost dále rolovat.
c) tzv. Three-Piece-Ball - je v provedení:
- jádro z pevného syntetického materiálu, potom další vrstva a plášť míčku jako vrstva třetí

Míče jsou vyráběny také v různých stupních tvrdosti a jsou tím přizpůsobeny pro různé typy hráčů a hráček, i pro různé klimatické podmínky (teploty). Pro hráče a hráčky s volnějším švihem, nebo naopak pro agresivnější švih, míče s měkčím pláštěm pro větší cit na hru, nebo naopak s tvrdším pláštěm i jádrem pro dosažení větší vzdálenosti úderu.

Ostatní golfové vybavení jako brašny (bagy), deštníky, vozíky, oblečení a další drobnosti je nabízeno v tak v širokém sortimentu, že si každý vybere dle svého vkusu a svých finančních možností.

Kolik stojí sada golfových holí?

Podstatným ukazatelem pro cenu golfových holí je materiál použitý na násady (shafty) a také značka výrobce. Sada holí se dá koupit už například pod 10.000,- Kč, na druhou stranu sada od nejznámějších firem (Ping, Callaway, Wilson atd.) s grafitovými, boróvými či kevlarovýmishafty stojí i 30.000,- Kč a více. Možný je pak nákup golfových holí i v některém z bazarů, které jsou tak jako Pro-shopy, téměř na každém hřišti. I zde však platí, že před vlastní koupí je dobré se poradit s odborníkem, který Vám dokáže v mnohém pomoci.