0 Kč

Hra z písečné překážky (Bunker)

Nejdříve si něco řekneme k pravidlům. Nezapomeňte, že v pískové překážce nemůžeme založit za míč, to znamená, že při přípravě k úderu nesmíme položit hlavu hole do písku, nemůžeme se dotknout hlavou hole míče a nesmíme provést cvičný švih, při kterém by hlava hole škrtla o písek (při porušení si musíme připočíst 2 trestné údery)! Nezapomeňte také po odehrání míče povrch písku zase uhrabat hráběmi, aby i hráči za Vámi měli povrch upravený! Už se Vám někdy stalo, že jste kvůli míči v pískové překážce škrtli celou jamku? Prostě se ne a ne podařit míč zahrát ven z písku? Asi se to stalo většině z nás, a já se teď pokusím několika radami pomoci těm z vás, kteří mají z písku obavy a přílišný respekt.

  • Na úvod několik slov ke golfové holi zvané SW nebo S. Její konstrukce je specifická právě pro usnadnění hry míče z písku (má na spodní straně vydutí, tzv. bounce). Někdy se setkávám s hráči, kteří tuto hůl nevlastní a snaží se hrát míče některou jinou holí. To je však podstatně obtížnější a vyžaduje to dost zkušeností. Hůl SW je dle mého názoru nutná a potřebná.
  • Technika švihu není totožná s normálním úderem. Připravte postoj mírně otevřený, pozice míče zhruba v ose těla, hlava hole mírně otevřená. Tím zaručíme, že se nám hůl nezařízne do písku, nýbrž lépe se od sypkého povrchu odrazí! Váhu těla v nápřahu nepřenášejte vpravo, snažte se držet osu těla v klidu. Napřahujte hodně strmě a snažte se udeřit mírně otevřenou hlavou hole 5-10 cm před míč do písku. Důležité je holí prošvihnout skrz míč, hůl nezasekávat do písku. Směr švihnutí má být trochu vlevo od cíle ( 2-3 metry).
  • Tip pro trénink- trénujte nejlépe v tvrdém písku, lépe se to zvládá. Pokud je v překážce moc písku a je příliš sypký, stačí kousek dřevěného prkénka (cca 12x30 cm), které připravíme přibližně 3 cm pod povrch písku a pak položíme míč. Prkénko nám zaručí snadnější prošvihnutí hlavy hole a odraz hole od povrchu písku. Délku úderu se nesnažte měnit změnou výšky nápřahu, ale množstvím písku, který "vezmeme" spolu s míčem. Více písku znamená kratší úder a opačně. Nemějte z písku respekt, když víme jak na to, není to těžké zahrát.

Všechny tyto rady se týkají dobře ležícího míče v greenovém bunkeru. Údery touto technikou jsou na krátkou vzdálenost, nehodí se pro zabořený míč nebo fairwayový bunker a dlouhý úder.